229112419633655
top of page

הפרת זכויות יוצרים - קניין רוחני


לפני חודש בערך קולגה יקר שלח לי לינק לאתר שבו, לתדהמתי, ראיתי כי בעל האתר העתיק תכנים שלי לתוך האתר שלו. הוא הגדיל לעשות ואפילו העתיק המלצות שקיבלתי מלקוחות ופשוט שינה את השם שלי לשם שלו.


אחרי שהרמתי את הלסת מהרצפה מיד כתבתי לו, גם באתר וגם בעמוד הפייסבוק שלו, וביקשתי שיוריד מיד את התכנים שלי ולא - אתחיל בהליך משפטי.

האדם התעלם באלגנטיות מהפניה שלי בכל הערוצים (בעוד שלשליחים ששלחתי ליצור איתו קשר הוא מיהר לענות ולחזור). חיכיתי הרבה יותר מ48 השעות שאיימתי בהן ובכל זאת הוא לא שינה דבר.

פתחתי בהליך משפטי נגדו שעומד על סכום של 20,000 ש״ח.


אם בהתחלה ריחמתי עליו וכל מה שרציתי היה שיוריד את התכנים, לאט לאט הבנתי שזו דרך פעולה שלו וכל האתר שלו מורכב חתיכות חתיכות מתכנים שייצרו אנשים אחרים.

רציתי שהוא יבין שזה לא בסדר, ואם הוא לא מבין זאת בצורה נעימה, הוא יבין זאת דרך הכיס.


למה אני מספרת לכם את זה?

כי הרבה אנשים חווים את הסיטואציה משני הצדדים.

יש שגנבו להם ויש שגונבים.

וכן, זו גנבה לכל דבר.


כשמישהו יושב ומייצר בזיעת אפו תכנים בעוד שמישהו אחר בהינף מקלדת פשוט לוחץ ״העתק- הדבק״, זו גנבה וגזילה.

אם אתם מהצד הפגוע, אלו שישבו וכתבו וצילמו וחקרו ופתאום מצאו את החומרים שלהם באתרים או בפוסטים אחרים, אני רוצה לחזק את ידכם ולהגיד - אל תרפו מזה! כשאתם מרפים אתם מלמדים את אותו אדם שזה בסדר והוא יכול להמשיך ולעשות זאת.

יש לי רשימת עורכי דין שאספתי שמתמחים בתחום הזה וישמחו ללוות אתכם בתהליך.

זה לא כזה מסובך כמו שזה נשמע. רק אל תוותרו בבקשה. אשמח לשלוח לכם כמה שמות בפרטי.


אם במקרה אתם מהצד השני של המתרס, (אני יודעת שיש כאלה שעושים זאת בתום לב) חשוב לי להבהיר את הנקודה הזו:

אסור לקחת תכנים מהאינטרנט ולשתול באתר שלכם. לא תמונות, לא טקסטים, לא סרטונים, לא קבצי קול, שום דבר שנראה כאילו הוא חינמי ומופיע לכם בתוצאות של גוגל, בטח ובטח לא תוכן שנמצא באתרי אינטרנט אחרים, התוכן הזה הוא לא לשימוש חופשי. מישהו אחר יצר אותו וברגע שאתם לוקחים עליו בעלות אתם מפרים זכויות יוצרים וקניין רוחני וחושפים את עצמכם לתביעה לא קטנה.

אלו מכם שחושבים שזה בסדר להעתיק פוסט, תמונה, עיצוב או תוכן כתוב מאתר אחר לאתר שלכם, תחשבו שוב. יש תוכנות שמריצות סריקה באינטרנט ומאוד קל לעלות על זה, אל תטעו לחשוב שלא תתפסו, במקום זאת אני מעודדת אתכם לשבת, להתאמץ, וליצור תכנים משלכם.


בנוסף, גוגל שמזהה כפילות בתוכן פשוט מעניש את שני האתרים בכך שהוא מוריד אותם בקידום האורגני, לא חבל שאחרי כל הכסף שתשלמו אתם גם תעלמו מהחיפוש של גוגל?

כל תוכן שמופיע באתר שלכם צריך להיות מקורי שלכם, או לקבל אישור בכתב לשימוש באותו תוכן בתוך האתר שלכם.

אותו הכנ״ל כמובן לגבי קורסים אינטרנטים שאתם רוכשים.

אין לקחת תוכן שלמדתם בקורס מסוים (גם אם שילמתם עליו) וללמד אותו כאילו הוא שלכם.

גם כאן אתם חשופים לתביעות לא נעימות בכלל.


אשמח לשמוע מכם בתגובות, האם חוויתם פעם גניבת תכנים שלכם ומה עשיתם בנוגע לזה?


136 צפיות2 תגובות

2 תגובות


Pnina Wassermann Wygodny
Pnina Wassermann Wygodny
19 באוק׳ 2022

שלום עדי, הקמתי אתר בוויקס אחרי שצפיתי בהרבה סרטונים שלך, המון תודה! כנראה שפספסתי איכשהו - האם יש סרטון שמסביר כיצד לשמור על הקבצים והתמונות שלנו באתר, שלא ישחקו איתם ויעבירו או יוסיפו קבצים ללא הרשאה שלי? אני בטוחה שאיכשהו זה נמצא, אבל לא מצאתי בהגדרות. תודה, פנינה pninawy@gmail.com

לייק
adi linial
adi linial
20 באוק׳ 2022
בתשובה לפוסט של

הי פנינה יקרה ותודה, אם את מכניסה תמונות לתוך גלרייה יש בהגדרות הגלרייה אפשרות לכבות הורדת התמונות למחשב, לרוב זה מופיע כברירת מחדל, מעבר לכך- פשוט לשים סימן מים על התמונות שלך ומשפט ״כל הזכויות שמורות״ על הקבצים שלך, מעבר לכך אין כל כך מה לעשות כנגד מי שממש יתעקש להוריד...

לייק
bottom of page